איך לבחור עבודה ולימודים

אני כבר בת 30 ולא יודעת מה לעשות עם עצמי!
דברים מעין אלה חוזרים על עצמם לא מעט בשנים האחרונות בשיחות עם אנשים ונשים בשנות ה 20- 30 המוקדמות, אובדי עצות לגבי הכיוון המקצועי שמתאים עבורם ביותר.
 

הקושי בבחירת עבודה ולימודים על רקע השפע האינסופי

האמת היא שהיום מרוב עצים לא רואים את היער. מורכב מאי פעם לבחור עבודה ולימודים כי יש כל כך הרבה מקצועות ומסלולי לימוד שהופכים את הבחירה לקשה ומבלבלת במיוחד. אף פעם זה לא היה קל לבחור מקצוע. אבל נראה שהיום זה כבר משהו אחר לגמרי.  השפע הוא אינסופי, והאפשרויות הולכות ומתרבות.

 

סיפורי הצלחה כמקור לתסכול

ישנה ציפייה בקרב צעירים רבים מעצמם שבגיל מוקדם יחסית הם אמורים להשיג הישגים יוצאי דופן. בכל התחומים ובטח גם בתחום התעסוקה.
 
נכון, יש סיפורי הצלחה של כאלה שכבר בגיל 20 + הצליחו להגשים חלומות גדולים, אבל הם רק המיעוט. הם מעוררים השראה מחד אבל מאידך הם מייצרים תסכול רב אצל צעירים אחרים שצופים בהם ומצפים מעצמם להיות כמותם.
 
כי עדיין, הרוב -חוץ מאלה שנמצאים אולי בהייטק, יצעדו מן הסתם במסלול תעסוקתי יותר סטנדרטי ורגיל.
 

המשקל הרב שמייחסים לבחירת מקצוע ולימודים

מעבר לציפיות המוגזמות, רבים רואים בעבודה ובתחום הלימודים הנבחרים, מקור למימוש הייעוד שלהם בעולם וכלי משמעותי בהגשמה העצמית שלהם. זאת בעקבות מסרים רבי עוצמה ושכיחים רווחים, על ייעוד והגשמה עצמית.
 
אכן כדאי ללכת בעקבות התשוקה, אבל האם העבודה חייבת להיות המקור לסיפוק והגשמה עצמית? במבט ראשון זה נראה הגיוני. הרי שליש מחיינו מוקדש לעבודה, הבעיה היא המשקל הרב שאנו מייחסים לכך.

 

העבודה ככלי לסיפוק עצמי ומימוש הייעוד שלי בעולם

יש כאלה שעבורם העבודה אכן מהווה מקור לסיפוק והנאה. במיוחד עבור אותם ברי מזל שידעו מכיתה ד' מה הם רוצים לעשות בחיים ועושים את זה, אבל הרוב אינם כאלה.
 
עבור הרוב, הדרך לעבודה הנחשקת הרבה יותר מפותלת. חלק לא מבוטל מאלו שלמדו תואר ראשון במקצוע כלשהו עשו או יעשו הסבה למשהו אחר בהמשך. לאור הנתונים, האם נכון לתלות בעבודה ציפיות כה גדולות והרות גורל?
 

אז איך בוחרים עבודה ולימודים

קודם כל מבינים שלא כדאי לשים את כל ביצי האושר שלנו במקום אחד, כדאי לפזר אותן בין תחומים שונים בחיינו ולהפחית ממשקלן. עלינו לקחת בחשבון את המורכבות שלנו כבני אדם. לכולנו פנים רבות ומגוונות ונטיות לב שונות.

השאלה המרכזית לדעתי שאתם צריכים לשאול את עצמכם ולרוב פחות נשאלת מניסיוני כמי שמלווה לא מעט מתלבטים, היא מהם הערכים שלכם? מה חשוב לכם באמת?
 

הערכים כסוג של מצפן

לכולנו יש ערכים שמניעים אותנו.

ערכים יכולים להיות
 • נאמנות
 • ביטחון
 • צדק
 • אהבה
 • חופש
 • משמעות
 • עצמאות
 • שמחה
 • חברים
 • משפחה ועוד.
 •  

ככל שתצליחו לזהות את הערכים שמניעים אתכם מבפנים בצורה טובה יותר ותהיו קשובים יותר פנימה ולא החוצה, תצליחו לדייק יותר בבחירת אותם מקצועות שמאפשרים לכם לחיות את הערכים שלכם בצורה הטובה ביותר.

 

מהם הערכים שלי

אם נתבונן היטב ונלך אחורה בילדות, נוכל לעיתים לזהות אותם בצורה בהירה וברורה יותר. נשאל את עצמנו כמה שאלות:

 • מה תמיד אהבנו, גם כילדים. 
 • מה תמיד משך ועניין אותנו, מה שימח אותנו או העציב אותנו.

והאם יש חוט מקשר שעובר בין האהבות האלה. כל אלו הם רמזים שיכולים לעזור לנו לעלות על הערכים הייחודיים לנו. ואם אנחנו לא מצליחים בכך תמיד אפשר לפנות למטפל שיעזור בבירור הערכים שלנו.

כשבוחנים את הדברים דרך הפילטר הזה נסגרות אפשרויות שחשבנו שהן מתאימות יותר אבל נפתחות בפנינו אפשרויות חדשות לגמרי שאולי לא לקחנו עד כה בחשבון.
 
ראשית, נסו לזהות מהם הערכים שלכם ורק אחר כך, לאורם- בדקו את תחומי הלימוד והעבודה שיכולים לעזור לכם לממש אותם בצורה הטובה ביותר.
 
כדי לעזור לכם בכך מצורף לינק לאתר של משרד העבודה והרווחה בנושא עבודה ולימודים. מומלץ להכנס אליו רק אחרי שאתם יודעים בבירור מהם הערכים שלכם. בהצלחה