התמכרויות

מהי התמכרות לסמים או אלכוהול

תהליך הידרדרות של אדם בו נוצרת תלות בחומר משנה מצב רוח או התנהגות עד לפגיעה בחלק ניכר מהתפקודים המרכזיים בחייו. האדם המכור מתקשה להפסיק את התהליך שהינו פיזי רגשי, חברתי ונזקק לסיוע כדי לעזור לו להיגמל מהחומר או ההתנהגות. ההתמכרות הינה בעיה פרוגרסיבית הגורמת לנזקים אישיים משפחתיים וסביבתיים.

המשמעות של התמכרות היא שהמכור לא מסוגל לתפקד ללא הסם או המשקה האלכוהולי. כאשר הוא אינו משתמש בסמים או שותה, הוא חווה תסמונת גמילה או 'קריז'.

האם יש הבדל בין התמכרות לסמים לעומת התמכרות לאלכוהול

קיים הבדל בין התמכרות לאלכוהול להתמכרות לסמים. האלכוהול הוא מצרך חוקי אך מייצר בעיות בבריאות (שחמת הכבד), כולל קושי ביחסי אישות. הוא גורם לבעיות קשות בתפקוד, ביכולת לתפקד בעבודה ואף עלול להוביל לאלימות, בתוך המשפחה כלפי האשה וכלפי הזולת. אלכוהוליסטים מצליחים בתחילת ההתמכרות לעיתים לעבוד ולתפקד בצורה סבירה. עם הזמן, יכולת זאת נפגעת מאד.

איך מתחילים לטפל בבעיה

טיפול בהתמכרויות מתחיל בהבנה שיש בעיה של התמכרות לסמים אלכוהול או כדורים שיצאה משליטה. לא פשוט להבין שאולי אתם מכורים, אבל ההבנה הזאת יכולה לעזור לכם להתחיל לחפש פתרונות ליציאה מהמצב. לפעמים קל יותר בשלבים ההתחלתיים ללכת לפגישות במכורים אנונימיים ולא להתחיל בטיפול פרטני.  

קבוצות מכורים אנונימיים ברחבי הארץ, עוזרות רבות בתחילת הדרך וגם בהמשכה. זאת דרך תמיכה הדדית שהחברים בהן נותנים זה לזה להישאר פיכחים או נקיים מחומרים משני תודעה. אז גם אם אתם רק בתחילתו של המסע בדרך לניקיון, כדאי שתכירו. בהמשך, מומלץ להגיע לטיפול רק אצל מי שהתמחה בתחום ההתמכרויות. 

מהם הגורמים להתמכרות

הגורמים מתחלקים לשלושה :

  • ביולוגיים
  • אישיותיים
  • סביבתיים.

שילוב של גורמים ביולוגיים סביבתיים ואישיותיים או חלקם, עלולים להציב את האדם בסיכון להתמכרות.

גורמים סביבתיים

חברה

לחברים יש את ההשפעה הגדולה ביותר בתקופת ההתבגרות. חברים שמשתמשים לרעה בסמים עלולים להוביל ילדים להתנסות בסמים בפעם הראשונה, גם אם הם אינם בקבוצת בעלי גורמי הסיכון.

בעיות בלימודים או כישורים חברתיים לקויים עלולים גם הם להוות גורמי סיכון לשימוש לרעה בסמים.

כמו שהתמכרות יכולה להתחיל מפעילות חברתית, היא יכולה גם להתחיל ממקום של דחייה חברתית, של אנשים שמרגישים לא שייכים, דחויים, פגועים ובודדים במקרים אלו נעשה שימוש לרעה בסמים, כגון אלכוהול ואקסטזי, כאמצעי להקל על חרדות במצבים חברתיים.

ישנן התנהגויות המהוות היבט נורמלי בהתפתחות כגון הרצון לעשות משהו חדש או מסוכן, שעלולות להגביר את הנטייה להתנסות בסמים. כישוריהם של מתבגרים, הנמצאים עדיין בתהליך התפתחותי, בשיפוט ובקבלת החלטות, עלולים להגביל את יכולתם להעריך סכנות ולהחליט החלטות נבונות לגבי שימוש בסמים. מתבגרים שמשתמשים לרעה באלכוהול ובסמים אחרים סובלים, פעמים רבות, בנוסף לבעיות במשפחה ובבית הספר, מבעיות רפואיות (כולל הפרעות נפשיות) ועוסקים במעורבות פלילית.

הנזקים של שימוש בסמים ואלכוהול

נזקי השימוש באלכוהול וסמים

שימוש לרעה בסמים ובאלכוהול יכולים להשפיע על תפקוד אזורים במוח האחראים על מוטיבציה, זיכרון, למידה, שיפוט ושליטה על ההתנהגות.

אני בעלת ניסיון עשיר בטיפול פרטני וקבוצתי במכורים לסמים אלכוהול וכדורים, כולל ניהול אשפוזית גמילה.

חזרה לדף הבית