טיפול בוידאותרפיה במרכז

 

סדנת טיפול באמצעות מצלמת וידאו/ פלפונים ניידים לנשים/ בנות

יתרונות הטיפול באמצעות וידאו:

  • המדיום הקולנועי עונה על הצורך של רבים להופיע ולהראות על פני המסך. הוא מזוהה עם כוח פרסום והצלחה, וככזה ההשתייכות לקבוצת וידאו נותנת תחושה של גאוות יחידה וחשיבות עצמית.
  • העשייה הקולנועית היא קבוצתית. תסריט, צילום, בימוי, עריכה והפקה תלויים זה בזה ובעשייה המשותפת. מתוך כך נרכשת יכולת העבודה בצוות, זיהוי צרכי הזולת, יכולת ראיה אינטגרטיבית, ניהול מו"מ והגעה להסכמות או פשרות.
  • הכלי הקולנועי הוא כלי עזר בפיתוח משאבי הכוח והיצירה הפנימיים של מי שהספונטניות, הדמיון והעושר הפנימי שלה לא קיבלו ביטוי והכרה עד כה. המשתתפת תורמת את חלקה בתחומים בהם חשה בטוחה, מתנסה ומתפתחת בתחומים שונים. עצם היותה שותפה לתוצר ויזואלי ושמיעתי שבו יכולותיה באות לידי ביטוי, תורמת לתחושת הנראות והערך שלה.
  • הגיבור וסיפור חייו מומחשים בקולנוע באופן דומה לחיים האמיתים. אנו בונים לעצמנו כל הזמן את סיפור חיינו. דרך כתיבת התסריט והקבוצה, מתאפשרת הרחקה בין הכותבת לדמויות, והבניה של הסיפור האישי או הקבוצתי בצורה שונה. שיכולה להיות מרפאת, מעצימה, מתוך נקודת מבט חדשה או אחרת על החיים. בנוסף, בעריכה העורכת שולטת בגורל הסרט והדמויות, והתנסות זאת, מהווה אף היא חוויה מעצימה ומשקמת.
  • בתפקיד התסריטאית, הביטוי לחוויה הרגשית לגיטימי והכרחי, וכך ניתנת למשתתפת הזדמנות להעביר את החוויה הרגשית האותנטית בה היא מצויה.
  • התהליך של התבוננות בחומר מצולם ועריכתו לכדי סרט אישי, הוא תהליך של עבודה רגשית פנימית שמחולל שינוי. המשתתפת חווה חלקים לא מודעים של עולמה הפנימי, לומדת להכירם וליצור איתם קשר. הצפייה של המשתתפת בעצמה וביצירתה מקדמת תהליכי הפנמה, פיתוח מודעות,עיבוד חוויות רגשיות וקבלה עצמית. בעריכה נדרשת רגישות להבעות פנים, קול ומחוות וכך מתפתחת יכולת הזיהוי של התקשורת הלא מילולית של העורכת.
  • המצלמה מעניקה שיקוף אובייקטיבי של המצולם ללא פרשנויות ותוספות. למי שחווה עצמו דרך אובייקטים משמעותיים בחייו באופן שלילי, יש הזדמנות להתבוננות עצמית נטולת שיפוט ועיוות.
  • בתהליכי העבודה מתאפשרת זרימה: הסיפור האישי מעובד ומשתקף באימפרוביזציה (שניתן להתנסות בה שוב ושוב ולעצב את המציאות הבימתית כראות עיני המשתתפת). וזאת הופכת לטקסט כתוב, ההופך לסרט קצר. החוויה היא של תנועה והתפתחות, והיא עשויה לסייע למי שחוותה את עצמה ואת חייה בנקודת קיבעון סטטית וקפואה ללא כל סיכוי לשינוי.

פורמט: כתיבת תסריט, צילום ועריכת סרט אישי – קבוצתי עלילתי קצר. לכל משתתפת ניתן דיסק של סרט הסיום.

אורך: (שעה וחצי) שעתיים אקדמיות. 

משך פעילות: 20 מפגשים שבועיים.

חלק מהמפגשים – בהתאם לתוכן, מצולמים תוך כדי ההתרחשות והצילום מוצג במפגש לאחר מכן. הצילום בוידאו- בהתאם לציוד במקום. אם אין ציוד- מצלמים בפלפונים הניידים.

סדנת טיפול בוידאותרפיה מתאימה גם לנוער/ קשישים/ נפגעי טראומה ועוד.

לפרטים נוספים: 050-6998715