טיפול בטראומה מינית

אני מאמינה בטיפול המותאם למטופל. גם בטיפול בטראומה, הגישה בה אני מטפלת היא הוליסטית ואקלקטית, ומשלבת בתוכה גם כלים מתחום הדימיון המודרך ועבודה גופנית תחישתית המאפשרת שחרור רגשי של חוויות טראומתיות דרך הגוף. מתמחית בטיפול בהתמכרויות, טראומות בכלל וטראומה מינית בפרט, חרדה, בעיות פסיכוסומטיות, קשיים חברתיים והתמודדות עם אובדן. מתוך ההתמחויות המקצועיות השונות, נולדה תפיסה טיפולית הוליסטית שמתייחסת לגוף ולנפש גם יחד ונותנת לשניהם מקום. תפיסה זאת באה לידי ביטוי בעיקר בעבודתי בטיפול בטראומה.

בשנים האחרונות התמקדתי בעיקר בתחום הטראומה המינית. טיפלתי בחיילות נפגעות תקיפה מינית, במרכז מהו"ת בצבא שנותן מענה כלל ארצי בתחום זה, ועד לאחרונה ריכזתי את תחום הפגיעה המינית באחד המרכזים לשלום המשפחה במרכז הארץ, וטיפלתי בנפגעות שסבלו החל מפגיעה מינית מתמשכת בילדות וכלה במקרה חד פעמי.

טראומה עומדת בבסיסן של הפרעות רבות. מכורים רבים, החלו לצרוך חומרים משני תודעה בעקבות אירוע טראומתי, כדרך לטיפול עצמי בכאב שהוא יצר. למרבה הצער, ההקלה היא זמנית בלבד ולהתמכרות עצמה השלכות מזיקות רבות. כיום גם ידוע, שלא מעט מהסובלים ממחלה נפשית, חוו אירוע של פגיעה מינית בעברם. טיפלתי לא אחת גם במקרים בהן אנשים אובחנו כסובלים מבעיות שונות שאח"כ התברר שהתפתחו בעקבות הטראומה.

ניסיוני לימד אותי כי כל טראומה, לבטח זאת המוגדרת כטראומה מינית, נותנת את אותותיה בגוף הפיזי. אירוע טראומתי מציף את האדם בתחושות של פחד, זעם ו/או חוסר אונים, ובו זמנית הוא חש כי נשקפים סכנה ואיום מיידים על שלמותו הפיזית ו/או הנפשית או על שלמות זולתו. 

על פי רוב, המיקוד בטיפול וורבלי מקובל הוא בחלק הנפשי, ללא התייחסות למרכיב הגופני. אולם, תחושת הסכנה שמלווה את האדם גורמת לעוררות יתר ודריכות שרירים, קשיי שינה, וביטויים סומטיים נוספים. מצבי ניתוק (דיסוציאציה), נפוצים אף הם. במקרה של טראומה מינית מתווספים לעיתים סימפטומים נוספים שבהעדר טיפול ותשומת לב ברבות השנים, עלולים להתפתח למחלות גופניות. בעיני, התייחסות רק למרכיב הנפשי בטראומה לוקה בחסר. הטראומה קרתה בגוף, זאת היתה זירת הפשע, ומכאן שיש לתת מקום משמעותי לגוף בטיפול.

עיבוד הטראומה נעשה איפוא, ברובד הנפשי והפיזי- גופני גם יחד. לצד העיבוד הנפשי של הטראומה, נלמדות גם טכניקות הרפיה, נשימה והרגעה עצמית על מנת לצמצם בהדרגה סימפטומים פיזיים ולהקל על הסטרס המתמשך שהנפגעים חווים, וגם כדי לצייד את הנפגעים בכלים לעבודה עצמית על מנת להתחיל לבנות תחושת שליטה במציאות, שהטראומה הפקיעה מהם. במהלך הטיפול נרכשת לאיטה, יכולת הקשבה לגוף, וזיהוי צרכים גופניים שפעמים רבות, נפגעי טראומה חסרים אותה.

מתוך כך, סימפטומים פיזיים שונים, נחלשים ומאפשרים עבודה נפשית עמוקה יותר. הדבר דומה למצב בו אכלנו מאכל מקולקל. האם עולה על הדעת שכשהבטן כואבת, אנו סובלים מבחילה וסימפטומים גופנים נוספים, יש ביכולתינו להתרכז במשהו אחר? כנראה שלא. לכן, לאחר שברמה הפיזית- הגוף נרגע, ישנה יכולת טובה יותר לעיבוד נפשי משמעותי ובהמשך לאינטגרציה בין החלקים השונים, ולשינוי בתפיסת הארוע בהמשך

אם אתם סובלים מטראומה או התמכרות, ניסיתם טיפולים שונים ועדיין אתם חווים קשיים ומצוקה אני מזמינה אתכם להתנסות אחרת, שונה -בדרך לשינוי. 

חזרה לדף הבית