נדודי שינה ופרחי באך

לעיתים השינה נודדת בגלל מחשבות שטורדות את המנוחה ומפריעות לנו לישון. ביום יום עוד איכשהו אנו עסוקים במטלות ואולי אין לנו זמן לחשוב על כל מיני דברים מציקים. ואז עלול לקרות שדווקא בלילה, עת אנו מתכוונים ללכת לישון, כל אותן מחשבות שנדחקו הצידה, עולות ואנו מוצאים את עצמינו לעיתים גם שעות, מהרהרים בהם, ולא מסוגלים להירדם. יכול גם לקרות, שאיך שאנו קמים בבוקר, מיד באות כל המחשבות איתן הלכנו לישון, ושבות ומציקות לנו.

המחשבות יכולות להיות קשורות לדברים שקרו, נאמרו לנו, או רצינו להגיד ולא אמרנו. או אולי, אפשר שהיו מעשים שעשינו שאנו מצטערים בגינם, מתחרטים, או לחילופין מעשים שאנחנו מצטערים שלא עשינו. המחשבות האלו חוזרות על עצמן בלופים אינסופיים. שלא כמו במקרים של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, המחשבות האלה מטרידות אותנו אך יש לנו מידה של שליטה בהן.

ובכל זאת, הן מציקות וחסרות תועלת ואנו חשים מותשים ועייפים כי המוח לא יכול לנוח, וזה מתבטא בנדודי שינה. במקרה מעין זה, יש אפשרות להיעזר בפרחי באך.

בסיום פגישה, מקבלים מרשם לטיפול בפרחי באך, איתו הולכים לבית מרקחת שמכין בקבוק פרחי באך. הכמות בבקבוק מספיקה לשלושה שבועות ולעיתים קצת יותר. מתחילים לקחת את הפרחים 4 פעמים ביום, ושמים לב לשינויים קלים שמופיעים בהמשך. תמציות פרחי באך עובדות בצורה עדינה ללא תופעות לוואי. אם התרכובת לא מדויקת, לא יחול שום שינוי, אך גם לא נזק.

בכך, טיפול בפרחי באך מהווה אופציה טיפולית שכדאי לשקול אותה, בבואנו לטפל בנדודי שינה כמתואר לעיל. יחד עם זאת, מכיוון שנדודי שינה נגרמים ממגוון רחב של סיבות, לא תמיד זאת האפשרות הנכונה. לדוגמא, אם נדודי השינה קשורים לאירוע טראומתי שעברנו, למחלות פיזיות מהן אנו סובלים, לרגשות לא מעובדים בשל אירועי חיים שונים, אבל וכדומה, אזי הפיתרון לא יהיה פרחי באך. יש לזכור כי לעיתים נדודי השינה הם רק סימפטום. קצה הקרחון של בעיה עמוקה יותר. ללא התייחסות אליה, הפיתרון יהיה חלקי או זמני בלבד.

כך גם במצב בו אדם, בשל המצוקה בה הוא שרוי החל להיעזר בכדורי שינה, גם כאן פרחי באך יהיו אופציה פחות מתאימה. כך שרק שלאחר שהמקרה נבחן לגופו, על כל היבטיו השונים, נבחרת תכנית הפעולה המתאימה לטיפול בבעיה.

חזרה לדף הבית