נדודי שינה ופרחי באך

האם פרחי באך יכולים לעזור לנדודי שינה

לעיתים השינה נודדת בגלל מחשבות שטורדות את המנוחה ומפריעות לנו לישון. ביום יום אנו עסוקים במטלות ואולי אין לנו זמן לחשוב על כל מיני דברים מציקים. בלילה, עת אנו מתכוונים ללכת לישון, כל אותן מחשבות שנדחקו הצידה, עולות.

אנו מוצאים את עצמינו לעיתים גם שעות, מהרהרים בהן, ולא מסוגלים להירדם. יכול גם לקרות, שאיך שאנו קמים בבוקר, מיד באות כל המחשבות איתן הלכנו לישון, והן שבות ומציקות לנו.

איזה מחשבות מפריעות לנו 

  • מחשבות שקשורות לדברים שקרו, נאמרו לנו, או רצינו להגיד ולא אמרנו.
  • מחשבות שהיו על מעשים שעשינו או לא עשינו שאנו מצטערים בגינם ומתחרטים.
  • מחשבות על מטלות.
  • מחשבות על תוכניות עתידיות וכו'.

המחשבות האלו חוזרות על עצמן בלופים אינסופיים. אבל, שלא כמו במקרים של הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, המחשבות האלה מטרידות אותנו אך יש לנו מידה של שליטה בהן.

בכל זאת, הן מציקות וחסרות תועלת ואנו חשים מותשים ועייפים כי המוח לא יכול לנוח, וזה מתבטא בנדודי שינה. במקרה מעין זה, יש אפשרות להיעזר בפרחי באך.

פרחי באך למחשבות מטרידות

בסיום פגישה, מקבלים מרשם לטיפול בפרחי באך, איתו הולכים לבית מרקחת שמכין בקבוק פרחי באך. הכמות בבקבוק מספיקה לשלושה שבועות ולעיתים קצת יותר. 

מתחילים לקחת את הפרחים 4 פעמים ביום, ושמים לב לשינויים קלים שמופיעים בהמשך. תמציות פרחי באך עובדות בצורה עדינה ללא תופעות לוואי. אם התרכובת לא מדויקת, לא יחול שום שינוי, אך גם לא נזק.

מתי הפתרון הוא פרחי באך ומתי לא

טיפול בפרחי באך מהווה אופציה טיפולית שכדאי לשקול אותה, בבואנו לטפל בנדודי שינה כמתואר לעיל. יחד עם זאת, מכיוון שנדודי שינה נגרמים ממגוון רחב של סיבות, לא תמיד זאת האפשרות הנכונה. 

לדוגמא, אם נדודי השינה קשורים לאירוע טראומתי שעברנו, למחלות פיזיות מהן אנו סובלים, לרגשות לא מעובדים בשל אירועי חיים שונים, אבל וכדומה, אזי הפתרון לא יהיה פרחי באך.

יש לזכור כי לפעמים נדודי השינה הם רק סימפטום. קצה הקרחון של בעיה עמוקה יותר. ללא התייחסות אליה, הפתרון יהיה חלקי או זמני בלבד.

כך גם במצב בו אדם, בשל המצוקה בה הוא שרוי החל להיעזר בכדורי שינה, גם כאן פרחי באך יהיו אופציה פחות מתאימה. כך שרק שלאחר שהמקרה נבחן לגופו, על כל היבטיו השונים, נבחרת תכנית הפעולה המתאימה לטיפול בבעיה.

חזרה לדף הבית