נדודי שינה ושעות שינה

גוף האדם לא אוהב שינויים. יכול להיות שאנחנו כן, אך בכל הקשור לגופנו, קביעות ושמירה על סדר יום, הם המצב העדיף מבחינתו. אם אתם עובדים במשמרות, מנגנוני השינה משתבשים, אתם ישנים פחות ממי שאינו עובד כך, הערנות והתפקוד שלכם אינם במיטבם, השעון הביולוגי נפגע ויש לכך השפעה גם על התזונה שלכם. היכולת לשמור על אכילת מזון בריא ולא לאכול מזון מעובד ורב קלוריות כשאתם עייפים מאתגרת יותר. מעבר לכך, אתם נמצאים בסיכון להשמנה, סוכרת, סרטן, מחלות לב וכלי דם. אם אתם גם עובדים במשמרות וגם סובלים מנדודי שינה, כדאי לשקול האם אפשר לצמצם את כמות המשמרות או לעבור לעבוד כמו רוב האנשים ביום, ולחזור ולישון בצורה מסודרת בלילה.

אי אפשר להשלים פערים של שינה מועטה בלילה על ידי שנת צהרים. זה לא נכון ביולוגית. אם בכל זאת אתם ישנים בצהרים, מומלץ לא לישון יותר משעה וחצי ברצף, עדיף הרבה פחות.

בהקשר של שינה, יש להקפיד על שינה בשעות קבועות, תמיד. גם בשבת או בחופשה, רצוי לשמור על אותן שעות שינה ויקיצה. אחרת השעון הביולוגי משתבש. הרבה אנשים, נוהגים ביום המנוחה שלהם, להאריך את שעות השינה מתוך רצון להשלים פערים שהצטברו במשך השבוע. אך לא פעם השינה באותו לילה, שאמורה כביכול להיות טובה יותר, אינה כזאת. לפעמים מתעוררים עם כאב ראש.

לכמה שעות שינה אתם זקוקים? הדבר משתנה מאדם לאדם.

7 שעות שינה הן מספר השעות המומלץ. אך יש אנשים להם מספיקות בין 4-5 שעות שינה בלבד ואם הם ישנו יותר הם יהיו עייפים. יש כאלו שזקוקים לבין 8-9 שעות שינה. כך שאם אתם ישנים 7 שעות אך מרגישים עייפות, עצבנות, קור, או שהתפקוד שלכם אינו במיטבו, יש לבדוק האם אתם ישנים כמו שאתם צריכים. לכן, בודקים ישנים ורואים כיצד אתם מרגישים ביום שאחרי.

יכול להיות גם, שאתם ישנים מספר שעות נכון, אך איכות השינה אינה טובה, או שסובלים משינה קלה ומתעוררים מכל רחש. ואם זה המצב, הדבר מצריך בירור ובדיקה.

חזרה לדף הבית