פרחי באך

מהם פרחי באך

פרחי באך נקראים על שמו של דר' אדאורד באך. רופא בקטריולוג והומאופת שחי בשנות ה-30 של המאה הקודמת. לדר' באך היתה רגישות מופלאה. בעזרתה גילה כי לצמחים מסוימים, ישנו תדר זהה לתדר של רגשות. כך ניתן ע"י נטילת הצמחים בלקיחה פנימית, לאזן מצבים רגשיים ותכונות שונות. הוא יצר 38 תמציות פרחים וצמחים. המפורסמת והידועה ביותר מביניהם כיום היא תרכובת ההצלה- רסקיו רמדי . תרכובת זאת מכילה תרכובת של 5 צמחים, וניתנת להרגעה והקלה במצבי לחץ שונים (לידה, בחינה, תאונה ועוד).

איך זה עובד

הפרחים מאזנים בהדרגה ובעדינות, תוך התחשבות במצבו של האדם, מצבים רגשיים והשקפות עולם הלוקים בחוסר איזון. לשיטתו של דר' באך :" אין החלמה מלאה ללא שינוי בהשקפה עמדה וגישה". 

פרחי באך וחרדה

בין ההפרעות הנפוצות שמביאות אדם להכרה כי מצבו הנפשי אינו בכי טוב, ויוצרות מוטיבציה לטיפול, מצויות הפרעות החרדה. פרחי באך יכולים להקל על מצבי חרדה מתונים בלבד. אולי גם להחליש הופעה של סימפטומים כאלה ואחרים. הם חומר טבעי ללא תופעות לוואי, בבחינת אם לא יועיל- לא יזיק. נטילתם נוסכת תחושת רוגע באדם, ומקדמת תהליכי ריפוי לא מודעים. אך אין ביכולתם לסייע במצבים בגללם התפקוד היומיומי מופרע, ובמקרים בהם הסימפטומים חריפים. הפרחים עובדים על האדם ברמה האנרגטית המעודנת.

פרחי באך ו p.t.s.d /  o.c.d

על סמך ניסיוני, אין ביכולת הטיפול בפרחי באך לבד, לטפל במקרים של  O.C.D או P.T.S.D . לכן מומלץ במקרים מעין אלו לתת את הטיפול בפרחי באך, כטיפול תומך לטיפול רגשי הנעשה ע"י איש מקצוע מתחום בריאות הנפש- עו"ס, פסיכולוג, פסיכיאטר וכו'. שאם לא כן, חוסר מודעות לתהליכים נפשיים עמוקים, עלול למנוע ממטופל לפנות לטיפול יעיל יותר, ולבזבז זמן יקר.

רסקיו רמדי

רסקיו רמדי, כאמור הינה התרכובת הידועה ביותר מבין שאר פרחי באך. אמנם מדובר בתרכובת שאין לה תופעות לוואי. אך יש להקפיד ליטול אותה במידת הצורך ועל פי ההנחיות בלבד. אמנם תוצאה של נטילת יתר, לא תהיה כפי שקורה בתרופות קונבנציונאליות שמסדירות דבר אחד ומקלקלות דברים אחרים… אבל, הפרחים פועלים כאמור ברמה הלא מודעת העמוקה. נטילה לא מבוקרת עלולה להעלות על פני השטח תכנים לא מעובדים, רגשות, ומחשבות שללא עיבוד והכלה נכונים שלהם עלולים לגרום שהמטופל-' יצא שכרו בהפסדו'.
כאמור, באך החשיב את שינוי הגישה כחלק מהותי בהחלמה ממחלה פיזית. "אל תתייחסו למחלה, חישבו רק האדם שהמציאה ועל גישתו לחיים" .

סיפור מקרה

י' הגיעה אלי לאחר שקראה כתבה שפרסמתי באתר מקום על טיפול במגע בנפגעי טראומה. היא סבלה מתחושת חוסר ניקיון פנימי וחיצוני ולכך הועילה בהחלט נטילת פרחי באך. לשאר הסימפטומים מהם סבלה: נדודי שינה, אינהדוניה, קהות רגשית, דריכות שרירים- התמציות לא הועילו, כצפוי ולכן עיקר העבודה הטיפולית התייחסה לתכנים רגשיים לא מעובדים הקשורים לטראומה שחוותה, שצפו ועלו בזמן הטיפול. נראה היה כי לו היתה מטופלת בפרחי באך בלבד, הרי שזה היה בבחינת 'חצי עבודה' ולכן כאן השילוב בין פרחי באך לטיפול רגשי הועיל. בסיום הטיפול י' חשה חיבור לרגשותיה ויכולתה לחוש הנאה ולהגיב ללא מתח יחסי התעצמה.

עוד בנושא: דיכאון ופרחי באך, דיכאון קל ופרחי באך

חזרה לדף הבית