רפלקסולוגיה

מהי רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה הינה שיטת טיפול שהיתה נהוגה לפני אלפי שנים בהודו וסין. במצרים העתיקה התגלו ציורי קיר המזכירים טיפול רפלקסולוגי. בעת המודרנית היא שוחזרה מחדש ע"י רופא אמריקאי ושוכללה ע"י פיזיותרפיסטית לפני כ- 60 שנה.
למילה רפלקסולוגיה מספר פירושים: reflection, היינו השתקפות. איברי הגוף השונים משתקפים בכפות הרגליים. רפלקסולוגיה= רפלקס, היינו נקודות בכף הרגל משמשות איזור רפלקס לאיברים בגוף. הטיפול הרפלקסולוגי מבוסס על לחיצות ועיסוי של נקודות בכף הרגל. אורכו בדר"כ 45 דקות. מומלץ על סדרה בת מספר טיפולים על מנת ליצור שינוי.

רפלקסולוגיה וקבלה

על פי הקבלה, כפות הרגליים של האדם שייכות לספירה התחתונה, ספירת המלכות. ספירת המלכות היא הספירה העשירית אליה מגיע כל השפע והאור מהספירות העליונות יותר. וכפי שבה מתגלות התוצאות של מהלכים שנעשו וקרו בעולמות העליונים כך בכפות הרגליים ניתן לראות בעיתיות באיברים מסוימים. אחד הדברים המעניינים בכפות הרגליים הוא שהן נקודת החיכוך שלנו עם העולם. כף הרגל נוגעת בקרקע ומתנתקת ממנה לסירוגין. פרט לכף הרגל לאף איבר אחר אין מגע עם האדמה.

האדמה היא קרקע העולם. היא מצמיחה דברים ויכולה להוות מקור לשפע ושגשוג או לכליה ומחלות אם היא נעשית ביצתית. ניתן לחוש מה האדם מרגיש ואיזה רגש הוא מביא לאינטראקציה שלו עם העולם. מן הסתם הרגש הזה משפיע על תוצאות האינטראקציה ולכן, בטיפול רפלקסולוגי, מעבר לטיפול הרגיל אני נוהגת להתעכב גם על עניין זה. שהרי הרגל מטביעה חותם במציאות.

המטען הרגשי אותו האדם מביא חיוני להבנת מצוקותיו הפיזיות, שהרי אם נטפל אך ורק בבעיותיו הפיזיות והתסמינים המאפיינים אותם, אין אנו יכולים לטעון לטיפול הוליסטי כוללני, אלא זה טיפול סימפטומאטי שאינו שונה בהתייחסותו לאדם יותר מטיפול קונבנציונאלי רגיל. אדם אינו אסופת סימפטומים ובדרך כלל הסימפטומים הינה תולדה של רגשות לא חיוביים שחוסר שימת לב אליהם הביא לזעקתו של הגוף, בתקווה שסוף סוף נתעורר ונטפל בעצמנו פנימה.

הרובד הפיזי הוא הרובד התחתון ביותר. כשליקוי רגשי וקוגניטיבי כלשהו אינו מטופל, הגוף בצר לו, יוצר כאב פיזי. מטרת הכאב הפיזי היא לגרום לנו לעצור להתבונן. לפיכך, טיפול שמתמקד רק ברובד התחתון יהיה יעיל לפרק זמן קצר בלבד אם  בכלל.

סיפור מקרה

א' הגיעה לטיפול לאחר שהחלה לסבול מכאבי גב בשלוש השנים האחרונות. היא נבדקה ולא נמצא ממצא פתולוגי כלשהו. בעבודה שעשיתי עם א' בהרפיה ודמיון מודרך, ראתה א' עצמה חסרת עוגן וחיבור לקרקע, חשה תחושת בדידות גדולה ( מטען רגשי) והופתעה מעוצמתם של רגשותיה. בירור מעמיק יותר העלה כי זמן קצר לפני שהחלה לסבול מהכאבים, פוטרה מעבודה יציבה בה עבדה שנים רבות והיוותה עבורה כדבריה מקור לגב כלכלי ועוגן בחייה הסוערים. מאז אינה מצליחה להתמיד במקום עבודה לאורך זמן, והיא חשה שהקרקע לרגליה נשמטת. עד כה נמנעה לתת ביטוי גלוי לתחושותיה בשל אמונתה- (חסימה קוגניטיבית) שאין לחשוף חולשות כלשהן בפני אנשים אחרים ועליה להפגין חוזק ועמידה איתנה תמיד. משהבינה שתפיסה זו יוצרת בעיה כואבת ברובד הפיזי, החלה אט אט לחשוף את קשייה בפני הקרובים אליה. תחושת הבדידות קטנה והכאבים שככו.

חזרה לדף הבית